Świątynia Onikirimaru oraz Dojo szkoły Ryu

Kolejna z prowincji Wietrznych Równin o dość pokaźnych rozmiarach. Sakai zamieszkiwane i zarządzane jest przez Ród Akimichi. Prowincja sąsiaduje od południowego zachodu z regionem Samotnych Wydm, a od południowego wschodu z regionem Prastarego Lasu. Od południa Sakai z kolei sąsiaduje z terenami niezbadanymi, co niejednokrotnie powoduje zbroje utarczki. W prowincji tak jak w regionie, od czasu do czasu dopatrzeć się można niewielkich zagajników leśnych, ale w przeważającej części dominuje ukształtowanie równinne, z wysoką trawą, które idealnie nadaje się do hodowli bądź uprawy roli. Nieopodal granic znajdują się również wioski pod zarządem Szczepu Kakuzu.

Świątynia Onikirimaru oraz Dojo szkoły Ryu

Postprzez Yoichi » 11 maja 2015, o 19:50

Obrazek
Świątynia Onikirimaru oraz Dojo Battodo stylu Ryu


Równinna i centralnie położona prowincja Sakai jest domem nie tylko dla potężnego klanu Akimichi. Poza zdolnymi do zwiększania swych kształtów ninja, pośród lasów i uprawnych pól mieszka niejedno bóstwo, toteż nie dziwota, że w ciągu blisko 400 letniej historii tych terenów zrodziło się tutaj wiele legend i opowieści…
Jedna z nich opowiada o jednym z najpotężniejszych youkai – królu kruczych demonów zwanym Inazuma Karasu no Tengu. Ów kruczy demon słynąć miał jako największy mistrz szermierki, który swoje nauki przekazał ludowi, który w przyszłości miał zasiedlić lodową wyspę Yizin i dać początek dumnej klasie samurajów.
Bronią potężnego demona była wspaniała katana, którą zdobył w czasie pojedynku z innym złym duchem – przeraźliwym Yoma no Oni, rogatym potworem terroryzującym zachodnie równiny prowincji (w legendarnych czasach porośnięte wielkim lasem).
W miejscu, gdzie stoczona została walka wszystkie drzewa zostały wyrwane przez huraganowy wiatr, jaki wzbudzały skrzydła kruczego demona, a ziemia została straszliwie rozdarta do litej skały pod wpływem ciosów szponów Oni. Obu youkai towarzyszyły nieprzebrane zastępy ich pobratymców i tak po jednej stronie walczyły tengu najróżniejszych kolorów i kształtów, a po drugiej najgorsi mieszkańcy otchłani.
Pojedynek Tengu z Oni trwać miał siedem dni i siedem nocy, a zakończony został interwencją cesarskiej bogini – Amaterasu, która swym blaskiem oślepiła na chwilę mrocznego ducha, dając krukowi szansę zadać decydujący cios. Z ciał poległych potworów usypano wielki kurhan, pod którym schowano zapieczętowane ciało Yoma no Oni by nigdy nie zdołał powrócić na ziemię. Jego broń, o nazwie Onikirimaru, stała się głównym orężem królewskiego tengu…
Jaka była prawda, tego nie wie nikt. Pewne jest jedno, pośród równin prowincji Sakai znajduje się jedna, wielka góra na której założona została świątynia…

Obrazek

Świątynia wzniesiona na szczycie legendarnego grobu demona założona została ok. 100 roku, ku uczczeniu pamięci straszliwej walki nadprzyrodzonych sił i by strzec domniemanych zwłok Oni.
Do świątyni prowadzi zadbana, leśna droga wytyczona pomiędzy drzewami. Podobnie jak w przypadku świątyni Amaterasu w prowincji Kaigan, jest ona ozdobiona kilkoma, starymi bramami wykonami z czerwonego dębu. Ociosane pnie potężnych drzew zostały dodatkowo pomalowane na czerwono, a poprzeczna belka wykończona hebanowymi imitacjami dachówek – wprawne oko szybko wyłapie, że zdobienia te zostały dodane stosunkowo niedawno i nie należały do pierwotnego projektu.
Sama ścieżka, w porównaniu z drogami prowadzącymi do pozostałych 2 wielkich świątyń, jest zdecydowanie dłuższa i rozpoczyna się już 4 kilometry od głównej bramy. Początkowo wije się ona wzdłuż rzeki hiryu, bogatej w ryby, ale o zdradliwym prądzie i budującą wysoki na 5 metrów wąwóz. Ściany ów wąwozu porastają mchy oraz paprocie, a na litych skałach podziwiać można różnobarwne porosty, stanowiące jedyne organizmy zdolne do ich zasiedlenia.
Kanion i rzeka są rzekomymi pozostałościami po legendarnej wojnie między demonami, a fakt, że ich granice obrośnięte są przez stare buki oraz klony, które swoimi liśćmi tworzą sporo cienia, potęguje odczucie mistycyzmu i nadaje miejscu nieco strasznego charakteru.
Początkowo, bramy Tori umieszczone są w odległości 200 metrów od siebie, jednakże na odcinku ostatnich tysiąca metrów pojawiają się coraz gęstniej, by ostatecznie występować co pięć metrów. Może się wydawać, że jest to swoista przesada, jednakże władcy prowincji nie szczędzili środków na wzniesienie wspaniałej świątyni…
Ostatnia brama ozdobiona jest posągami dwóch tengu, stojących w grożących postawach. Obaj uzbrojeni są w miecze katana i wydaje się, że rozszarpią każdego, kto przekroczy próg z nieczystymi intencjami w sercu…

Obrazek

Po przekroczeniu ostatniej bramy, oczom ukazuje się wysoki, drewniany budynek poprzedzony obszernym placem wyłożonym kamiennymi płytami, między którymi wysypany jest bieluteńki żwir. Sam placyk utrzymany jest w nienagannym porządku, o który dbają zamieszkujący to miejsce mnisi, oraz kapłanki.
Tak, w Świątyni Onikirimaru w przeciwieństwie do dwóch pozostałych ośrodków kultu spotkać można kobiety, piastujące kapłańskie stanowiska. Chodzą one ubrane w czerwone, długie hakama oraz jasne chihaya o długich rękawach. Długość rękawa świadczy o randze kapłanki, im krótszy rękaw, tym niższy stopień w świątynnej hierarchii piastuje dana kobieta.
Wartym zauważenia jest też fakt, że obecność kobiet to nie jedyna różnica względem innych świątyń – tutaj kobiety mają dużo większą władze niż w innych ośrodkach kultu, bowiem na czele tego przybytku stoi arcykapłanka nosząca tytuł Tomayorihime (na zdjęciu druga po prawej). Wysoka rola kobiet w społeczności świątynnej związana jest nawiązaniem do mitologii okolicy – to bogini kobiet – Amaterasu-sama pomogła królowi kruczych demonów, bez której to pomocy nie zwyciężyłby Oni, ani też nie zdobył legendarnego ostrza.
Poza prowadzeniem ceremonii i świąt, kapłanki doskonalą się w sztuce łuku. Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się specjalny plac służący do nauki kyujutsu, do której dostęp mają tylko kobiety, lub też po zdobyciu stosownej zgody samurajowie praktykujący w szkole Smoka. Same kapłanki doskonalą się również w ceremonialnym tańcu z użyciem prostego miecza tsurugi (druga po lewej) – na czas ów uroczystości przywdziewają również ceremonialne zbroje.

Obrazek

Co się zaś tyczy mnichów, to wiodą oni spokojne życie świętych mężów. W przeciwieństwie do swoich braci ze świątyni Amaterasu, czy też Okami no Kami, ci mnisi nie zajmują się sztukami walki. Oczywiście, podstawowe ćwiczenia odmiany taijutsu zwanej tai chi praktykują dla utrzymania ciała i umysłu w gotowości, to jednak nie skupiają się na sztukach wojennych. Dużo bardziej zajmuje ich zgłębianie tajników ludzkiego umysłu oraz chakry.
Mnisi świątyni Onikirimaru należą do sekty Sugenja – „zaklinaczy żywiołów”. Mówi się, że znają i praktykują egzotyczne techniki władania naturami chakry i nie jest to dalekie od prawdy. Każdy mnich nosi szatę w barwie odpowiadającej jego żywiołowi i tak mnisi zajmujący się ogniem noszą czewień, wodę zaś głęboki granat. Adepci żywiołu ziemi przywdziewają brunatne szaty, badacze powietrza zaś biel, podobnie jak swoi bracia od żywiołu błyskawicy.
Chociaż brzmi to kusząco dla wszelkich ninja pragnących zgłębiać jutsu żywiołów, to jednak w praktyce niewiele można się od mnichów nauczyć, a raczej niewiele rzeczy chętnie nauczą. Jako, że są oni pacyfistami nie interesują ich zabójcze i groźne techniki. Ich trening opiera się o podstawowe metody wykorzystania aspektów danego żywiołu, celem doskonalenia ducha, nie walki.
Plotki głoszą, że w katakumbach świątyni skrywane są zwoje niosące informacje o potężnych, z dawna zapomnianych jutsu, ale czy jest to prawdą? O tym wiedzieć mogą jedynie mnisi, a pewnym jest, że nie powiedzą.

Pozostawiając na chwilę mieszkańców świątyni, przyjrzyjmy się bliżej samej budowli. Składa się na nią jeden, ogromny trzypiętrowy budynek wykonany w całości z drewna. Przy budowie nie wykorzystano ani jednego gwoździa, a dokładność połączeń między poszczególnymi deskami, tudzież belkami jest efektem drobiazgowej pracy niezliczonej liczby cieśli. Drewniana konstrukcja zaprojektowana została z myślą o przeciwstawianiu się trzęsieniom ziemi i jak na razie wydaje się, że ze swojego obowiązku wywiązuje się delikatnie mówiąc dobrze.
Podstawowych budulcem wykorzystanym w konstrukcji było wytrzymałe drewno bukowe, co ważniejsze elementy wykonano z hebanu, lub też dębiny, ale z powodu ich dużej wagi, oszczędzano z ich wykorzystaniem.
Zastanawiać może kwestia nazwy Świątyni. Skoro bogini Amaterasu jest tutaj tak ważna, to dlaczego nazwano to miejsce na część demonicznego miecza? Cóż, ponieważ broń rzekomo będąca onikirimaru jest przechowywana w najgłębszych katakumbach tego przybytku. Nikt poza Tamayorihime nigdy nie widział tego miecza, ani nie zna do niego drogi – podziemia świątyni to jedna wielka plątanina korytarzy i zwodniczych zaułków, jednym słowem potężny labirynt. Historia zna przypadki śmiałków, którzy pragnęli zdobyć tę broń i przypłacili to własnym życiem, ginąc w podziemiach.
Legenda głosi, że miecz ten jest kluczem do zapieczętowanego pod ziemią demona, ale czy taka jest prawda? Czy demon w ogóle kiedykolwiek istniał? Tego nie wie nikt. Pewne jest jedynie to, że kapłanki i mnisi strzegą swoich skarbów, chociaż raz do roku straszliwy miecz jest pokazywany publicznie (a na pewno jakaś broń, która podobno ów mieczem jest), w czasie obchodów święta najdłuższego dnia, stanowiącego niejako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością.
Za głównym budynkiem świątynnym znajduje się ścieżka prowadząca do dojo Smoka…

Obrazek
Szkoła Ryu

Nikt do końca nie wie co przed laty skłoniło jednego z trzech wielkich szermierzy – Mataro Kizaniego do założenia swojej szkoły przy kramie świątyni Onikirimaru. Czy kierował się pięknem przyrody, czy może też chciał przykładem pozostałych 2 szkół założyć swój ośrodek przy jakimś miejscu kultu, a jeśli tak, to co będzie lepsze dla szkoły smoka niż świątynia demonicznego ostrza? Cóż, tego nie wie nikt, pewne jest jednak to, że kierując się prosto za teren świątyni trafiamy na plac treningowy, który stanowi spory prostokąt o wydeptanej ziemi. Ów plac otacza kamienista dróżka wyznaczając jego granice i prowadząc do właściwego dojo - dużego, prostokątnego budynku o białej barwie i strzelistym dachu wyłożonym pomarańczową dachówką.
Wewnątrz jest zupełnie typowo dla takich miejsc - niemalże pusta sala z drewnianą, jasną podłogą, która na pewno nie amortyzuje upadków. Przed wejściem znajduje się specjalnie miejsce przy którym należy pozostawić swoje okrycie oraz miseczka z wodą do obmycia twarzy, bowiem tylko czyste oczy mogą chłonąć wiedzę. Z innych ciekawostek wyróżniających tę salę od innych wspomnieć należy mosiężny dzwon, wiszący tuż przy wejściu. Służy on nie tyle do wzywania uczniów na trening, co do poinformowania sensei’a, że może się on odbyć, bowiem gdy najstarszy rangą uczeń przeprowadzi z pozostałymi adeptami zajęcia rozgrzewające, może on wezwać mistrza (co by te nie zajmował się takimi błachostakmi)
Naprzeciw wejścia znajduje się malutkie podwyższenie – ołtarzyk kamiza, na którym spoczywa katana założyciela szkoły - Mataro Kizaniego. Miejsce to otoczone jest szczególną czcią i czuć w nim moc i obecność duchów dawnych mistrzów szkoły. Mówi się, że wszyscy znamienitsi szermierze których wychowały te mury po śmierci wracają by trenować w niebiańskim dojo, a nad obecnymi adeptami roztaczać opiekę. Z tego też powodu, przed treningiem prowadzący zajęcia oraz uczniowie wzywają duchy przodków specjalną mantrą prosząc o bezpieczny i owocny trening.
Zarówno po lewej jak i po prawej stronie znajdują się odsuwane drzwi. Te z zachodniej strony prowadzą do niewielkiego pokoju, w którym przebywa aktualny Mistrz szkoły Ryu, a zatem Sensei - Tetsui Zante. Jest to nic innego jak jego mieszkanie wyposażone wyjątkowo skromnie, lecz z osobnym, malutkim pokoikiem, w którym przechowywane są rzeczy uczniów oraz prawdziwy oręż.
Naprzeciwległe drzwi prowadzą na niewielki, szkolny placyk. To tutaj uczniowie mogą praktykować szermierkę na świeżym powietrzu, albo jeśli rozgniewają mistrza medytować w strugach deszczu.
Wzdłuż całej lewej ściany wiszą poziome wieszaki na których składowany jest wszelaki, ciężki oręż. Tutejsze bokkeny dzielone są na trzy główne wersje: twarde i proste bokuto, służące do walk sparingowych, cięższe i zakrzywione suburito, wzmacniające siłę mięśni przy wielogodzinnych treningach cięć oraz największe – tetsubo – przypominające bardziej belki niż miecze – te służą do najcięższych treningów.
Gdybyśmy jednak skierowali się na ścieżce w lewo dotarlibyśmy do wyjątkowo długiego budynku z osobnymi wejściami - jest to miejsce, gdzie uczniowie szkoły Ryu mieszkają na czas nauki. Są to małe, dwuosobowe pokoje z prostokątnym, niskim stolikiem, specjalnymi poduszkami do siedzenia i futonami do spania. Oprócz tych rzeczy nie znajduje się tam nic więcej.
Kierując się ścieżką w prawo docieramy do długiego, podzielonego na dwie części budynku. Pierwsze drzwi to jadalnia, drugie zaś to kuchnia, gdzie są przyrządzane posiłki dla uczniów, zaś trzecia część - oddzielona znacznie od drugiej, to łaźnia. Obok niej zaś znajduje się studnia, z której pobierana jest woda.
To jednak nie wszystko - za Dojo znajduje się kolejny prostokątny plac treningowy, lecz ten zawiera manekiny, na których można ćwiczyć uderzenia oraz kolejną część pustego placu. Na tym kończy się otoczony murem teren Dojo, lecz oprócz tego w jego skład wchodzi małe jeziorko oddalone o 500 metrów na północ oraz kilka niedużych pól uprawnych na wschodzie.
Nauka tutaj jest darmowa, lecz każdy uczeń dostaje tutaj własne obowiązki, aby utrzymać się samemu, a nawet przynieść jakiś dochód. Niekiedy jest to sprzątanie, innym razem praca na polu, a jeszcze inni przygotowują posiłki.

Notka dla MG i adminów: Nauczycielem jest Tetsui Zante. Mierzący 180 centymetrów postawny mężczyzna, w wieku 38 lat. Ma on krótkie, czarne włosy i błękitne oczy. Na klatce piersiowej ma sporą bliznę od lewego barku do końca żeber z prawej strony. Jest ona pamiątką treningu, w którym wykorzystano prawdziwy oręż i siła ataku jego oponenta przebiła się przez jego blok.
Jak wiadomo - jest surowy, wymaga od swoich uczniów wiele i wyjątkowo mało mówi. Jego treningi opierają się zazwyczaj na długich ćwiczeniach ciężkim bokkenem. Co drugi dzień urządza swego rodzaju sparingi, w których uczniowie sami sobie wybierają przeciwników. Gdy Ci wybierają zbyt słabych - sam Tetsui Zante staję naprzeciwko niesfornego ucznia, aby ukarać go za ułatwianie sobie zadania.
Resztę zostawiam waszej wyobraźni.Z wielkimi podziękowaniami dla Asagiego, który stworzył świetny opis. Dzięki!
Yoichi
 

Powrót do Sakai

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość